Vyškovsko a Velká Morava

Život na velkomoravské vesnici ve světle archeologických nálezů.

Prodlouženo do 28. 4. 2013!!!

3. února – 31. března 2013 velký výstavní sál

Vernisáž výstavy proběhne v pátek 1. února 2013 v 16:00 hodin. Vystoupí Malé Hudební Družení Rousínov.

Autorka výstavy: Mgr. Blanka Mikulková

Výstava v roce 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na území tehdejší Velké Moravy představí naše současné poznatky o životě na velkomoravském venkově. V posledních 10 letech bylo na území vyškovského okresu učiněno množství nálezů, které výrazně rozšiřují naše vědomosti o životě na tehdejší vesnici. Výstava prezentuje nálezy z rozsáhlých velkomoravských vesnic nalezených v průmyslových zónách ve Vyškově a Brankovicích. Pohřební zvyklosti ukáže pohřebiště z katastru Topolan, objevené při stavbě dálnice D1. Nálezy budou představeny nejen v dvoj- a trojrozměrné podobě, ale i formou rekonstrukcí nejzajímavějších nálezových situací (velkomoravská chata z Vyškova, pohřeb čtyř bojovníků v Brankovicích). Prezentace zahrnuje i digitalizovanou rekonstrukci velkomoravské vesnice nalezené ve Vyškově.