V království hraček

28. 11. 2012 – 6. 1. 2013

Vernisáž výstavy 27. 11. 2012 v 16:00 hodin.

Výstava historických hraček pro malé i velké ze sbírek Kamily Kubáškové a Jiřího Štěrby.

Sbírka Kamily Kubáškové

Paní Kamila Kubášková z Ostravy vyrůstala v rodině, kde se těšily oblibě starožitné předměty, a tato láska se v ní hluboce zakořenila. Přes sbírání artefaktů, jako je například porcelán, se dostala k hračkám, které ji oslovily svým jedinečným kouzlem a staly se její velkou láskou a vášní. Sbírání a tvorba kolekce hraček je podle paní Kubáškové nesmírně náročnou, ale současně také kreativní činností, která velmi často nekončí získáním žádaných předmětů. Ty do rukou sběratele mnohdy přicházejí v ne právě ideálním stavu. Je tedy nutné dát je do pořádku, to znamená spravit nebo ušít panenkám nové šaty, vytvořit účes, doplnit propriety jako jsou klobouk, slunečník nebo kabelka. Na starožitné hračky narazila v první půli 90. let při průzkumech bazarů a bleších trhů, odkud také získávala své první kousky, jinými kupci tehdy často opomíjené a přehlížené. Její kolekce dnes obsahuje širokou škálu hraček nejrůznější provenience a data vzniku, od skutečně antikvárních kousků proslulých producentů hraček až po gumové hračky československé výroby ze 60. a 70. let 20. století i hračky podomácku vyráběné. Nejvíce si paní Kubášková cení hraček „hraných“, na nichž je patrný kontakt s dítětem, a zvlášť si považuje těch kousků, u kterých je možné dohledat jejich příběh. K takovým patří kupříkladu panenka „Terezínka“, pocházející od paní, s jejíž maminkou panenka prošla v době druhé světové války terezínským ghettem.

www.muzeum-hracek.cz

Sbírka Jiřího Štěrby

Pan Jiří Štěrba z Hoštic-Heroltic vytváří svou sbírku od roku 2006, kdy objevil první plechové autíčko v předmětech, které odvážel do sběrného dvora. Nakonec jej raději přinesl domů a opravil, čímž dal základ nynější kolekci hraček. Ta dnes čítá na dvě stě položek, převážně plechových aut, traktorů, stavebních strojů, ale také lokomotiv, letadel nebo tanků, vyrobených od 60. do 80. let minulého století. Nové přírůstky nejčastěji získává prostřednictvím internetových aukcí, k sestavení jednoho kompletního modelu je však často zapotřebí součástek až ze tří poškozených totožných kusů. Téměř všechny hračky ve sbírce jsou funkční, tedy včetně mechanického pohonu na klíček, který je součástí mnoha z nich. Pan Štěrba svůj soubor dosud několikrát prezentoval v rámci příležitostných výstav v areálu zemědělského družstva v Hošticích-Herolticích.

www.starehracky.cz