7. 3. – 11. 5. 2012 galerie Ve věži Muzeum Vyškovska

Vážený Ještěre, drahý Petře Bezruči!

Takto začíná jeden z mnoha stovek dopisů, kterými příznivci zaplavovali slezského básníka v době jeho devadesátin v září 1957. Radost mu taková korespondence nečinila, přesto všem poctivě odpověděl. Přezdívka „starý ještěr“ se však objevila mnohem dříve. A postupně k ní vznikala také různá zobrazení.

Chcete-li se dovědět, proč byl Petr Bezruč takto titulován, přijďte se podívat od 7. března do 11. května 2012 do Muzea Vyškovska. Budete mít možnost prohlédnout si vyobrazení básníka coby ještěra v desítkách kreseb, tisků, karikatur, exlibris, obrazů, publikací, razítek, knižních ilustrací, komiksů, pohlednic (mezi nimi se např. objevuje i ještěr klubající se z velikonočního vajíčka…), ale uvidíte také plastická provedení tohoto záhadného zpodobování z kovu, keramiky a plastu. Autory prací jsou např. známí výtvarníci Karel Otáhal, Jan Tříska, Vlasta Ambrožová, Antonín Kameník, Jožka Baruch, J. Olšák, J. Vodrážka, J. Weiser, Arnošt Hrabal, Karel a Dana Štěrbovi a další, ale rovněž amatérští nadšenci a přátelé Petra Bezruče. Všechny vystavené artefakty (kromě medailí) pocházejí ze sbírky Literární památky prostějovského muzea. A mnohé Vás překvapí svou nápaditostí a barevností, jiné zas prostou jednoduchostí. Petr Bezruč sám značku stylizovaného malého ještěra používal někdy místo svého podpisu.

Marie Dokoupilová, Muzeum Prostějovska

Ivana Fleková, Muzeum Vyškovska