Umělecké kovářství z Helfštýna

15. 5. – 15. 9. 2013  kaple sv. Anny, Dukelská ulice 6, Vyškov

Výstava v kapli sv. Anny Umělecké kovářství z Helfštýna bude zahájena vernisáží v úterý 14. 5. 2013 v 16:30 hodin.

Výstava představí výběr exponátů zapůjčených ze sbírky uměleckého kovářství hradu Helfštýn. Jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů České republiky spravuje od 60. let 20. století Muzeum Komenského v Přerově, které je od roku 1982 pořadatelem Hefaistonu, největšího kovářského festivalu v Evropě.

V loňském roce se na Helfštýně konalo jubilejní 30. mezinárodní setkání mistrů černého řemesla. Pro Hefaiston jsou charakteristické davy návštěvníků, stovky kovářů z celého světa, kovářské plastiky zdobící všechna hradní zákoutí a především živá tvorba u kovadlin spojená s vůní kouře a plápoláním plamenů.

Z potřeby ohlédnout se uspořádala správa hradu v roce 2012 celosezónní výstavu 30 let Hefaistonu. Z ní do značné míry vychází koncepce výstavy Umělecké kovářství z Helfštýna, která představuje výběr působivých artefaktů ze všech kategorií, v nichž jsou mistři, vystavující vždy koncem srpna na Hefaistonu, hodnoceni odbornou porotou. Uvidíte tedy zástupce klasické práce, volné plastiky, kovolitectví, šperku, damascénské práce, zbraně a zvláštní kategorie. Artefakty byly vybrány z kolekce čítající více než tisíc sbírkových předmětů. Sbírku zde reprezentují přední čeští ale i zahraniční tvůrci: V. Habermannová, M. Volentiér, P. Voříšek či J. Kunzfeld.

Monumentální plastiky: Afrika, RodinaČervená jí sluší zapůjčila Střední uměleckoprůmyslová škola z Turnova. Její absolventi vystavují na Helfštýně od samého počátku konání akce Hefaiston a patří vždy k těm nejvýše hodnoceným. Zručnost a preciznost kovářské tvorby dokreslí soubor kovaných novoročenek. Tyto drobné práce věnovala do sbírky zakladatelka Hefaistonu Marcela Kleckerová. Od 80. let jich od svých kovářských přátel dostala několik desítek. Díky ní máme možnost prezentovat miniaturní mistrovská díla K. Bureše, P. Tasovského, O. Bartoška a dalších. Jak takové práce vznikají? Kdo stál u zrodu akce s mezinárodním věhlasem? Kdo se podílí na jejím chodu? Co všechno se dá z kovu vyrobit? Nejen na to Vám odpoví výstava Umělecké kovářství z Helfštýna.

Jan Lauro, kastelán hradu Helfštýn a Muzeum Vyškovska