Hračka – nejmilejší vánoční dárek

26. 11. 2013 – 12. 1. 2014, Muzeum Bučovice

Vernisáž výstavy 26. 11. 2013 v 16:30 hodin

Rozzářené oči dítěte rozbalujícího vánoční dárek, v němž očekává svou vysněnou panenku či autíčko, patří k Vánocům stejně neodmyslitelně jako třeba stromeček. A bylo tomu tak vždycky, jen těch hraček bylo méně, než dostávají dnešní děti a samotné hračky se také v mnohém lišily od těch současných. Bylo by mylné domnívat se, že před padesáti či sto lety byly hračky primitivnější nebo jednodušeji zpracované. Opak je pravdou. Například pokojíčky pro panenky napodobovaly opravdovou domácnost do nejmenších detailů a také materiál byl reálný (plechový sporák, čalouněný nábytek, svítící lustr či porcelánový servis). Kvalitní a důmyslné byly stolní hry, stavebnice, puzzle atd. Hlavním motivem hraček bylo napodobení světa dospělých. O tom všem se můžete přesvědčit na výstavě v Muzeu Bučovice, kam zapůjčila část své bohaté sbírky Miroslava Pecháčková, majitelka Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou.

Hračka - nejmilejší vánoční dárek