Návraty Volyňských Čechů

25. 4. – 31. 5. 2013  malý sál galerie Orion

Autorka výstavy: Mgr. Dagmar Martinková a kolektiv

Volyňští Češi jsou emigranti, kteří ve 2. polovině 19. století odešli do Volyňské gubernie v tehdejším carském Rusku. Výstava dokumentuje jejich kolonizační a posléze hospodářskou činnost, potýkání se s bolševickým režimem, nejvíce však popisuje návraty zpět do vlasti. Jednotlivé panely se věnují jejich návratům v rámci Československých legií po 1. světové válce, po 2. světové válce, kdy přicházeli jako příslušníci 1. Čs. armádního sboru, návratům nuceně nasazených, ve vlakových transportech atd. Fakta doplňují obyčejné lidské příběhy Volyňských Čechů, které byly poznamenány sovětským bolševickým režimem, oběma světovými válkami a nyní se nám mohou zdát až neuvěřitelné. Dodnes jsou Volyňští Češi velmi specifickou a uvědomělou menšinou ve svém vlastním státě.

Jeden z příběhů líčí osudy Josefa Holce, který na sklonku roku 2012 získal cenu Paměti národa, na výstavě budou k vidění jeho válečná ocenění. Vystaveny budou také některé předměty ze sbírek muzea, které jsou připomínkou osudů Volyňských Čechů z Vyškovska.

K výstavě Návraty Volyňských Čechů nabízíme pro žáky ZŠ a SŠ pracovní listy autorky výstavy Mgr. Dagmar Martinkové. Pracovní listy jsou součástí výzkumu, ze kterého posléze vzejdou další projekty a učební materiály. Žáci, kteří pracovní listy nejlépe vyplní, získají knižní odměnu.

Návraty Volyňských Čechů