Origami

15. 1. – 15. 3. 2013  Zámecká komora

Výstava o starém japonském umění skládání papíru, jehož počátky spadají už do 9. století našeho letopočtu.

Česká origami společnost působí v České republice od roku 2003 a jejími hlavními cíli jsou především veřejné výstavy děl členů sdružení, konference a odborné semináře za účelem vzdělávání v oblasti origami a dalšími formami činnosti vytvářet základnu pro všechny, kdo se zajímají o historii papíru, techniku skládání a možnosti využití origami.

Výstava origami si klade za cíl předvést soudobé výtvarné umění, kde se místo hlíny k vytváření plastik používá papír a jeho překládání. Výstava se snaží přispět k boření mýtů spojených s papírovými skládankami a předvést moderní origami v celé šíři. Bude zde k vidění řada znamenitých ukázek těch nejpropracovanějších výtvorů nejen od zahraničních mistrů v interpretační i originální podobě, ale i českých origamistů, kteří za světovou špičkou rozhodně nezaostávají. Zážitek z výstavy umocňuje exkluzivní soubor originálních prací kanadského mistra Josepha Wu, který laskavě své modely zapůjčil do České republiky.

Ondřej Cibulka, Česká origami společnost