Uměním unikat stupiditě světa

9. 10. – 17. 11. 2013

Vernisáž výstavy v úterý 8. 10. 2013 v 17:00 hodin

velký výstavní sál – obrazy, akvarely, kvaše

galerie Orion – výstava erotických koláží Sexuální objekt podle mého vkusu

Výstava Jánuš Kubíček: Uměním unikat stupiditě světa ke 20. výročí umělcova úmrtí je poctou autorovi, pro něhož tvorba obrazu byla zároveň procesem konstituování jeho filozofické podstaty. K abstrakci (a to především k její muzikální, subjektivně romantické větvi) dospěl postupně v letech 1957 – 1964 skrze lásku k tradici a velmi rozsáhlou znalost výtvarné teorie i vlastního řemesla.

Jánuš Kubíček se jeví jako solitérní autodidakt, který tvořil především pod vlivem rodinného prostředí (otec a strýc – sochaři Josef a Leoš Kubíčkovi, sestra Jarmila – historička umění, blízcí rodinní přátelé – V. Beneš, F. Foltýn, J. Král, R. Kremlička, J. Mahen, H. Masaryk, V. Nezval, A. a L. Procházkovi, V. Špála, J. Trampota a další).

Znalec a obdivovatel odkazu analytika českého kubismu Bohumila Kubišty zanechal rozsáhlé dílo, které bylo dosud představeno ve třinácti zemích. Pětidílná monografie autora z let 1998  – 2008 dokumentuje i duchovní východiska celé jedné tvůrčí generace – té, která do české kultury vstoupila po roce 1945.

Na vernisáži promluví prof. RNDr. Eduard Schmidt, CSc. a bude uveden dokumentární film o Jánuši Kubíčkovi.

Jánuš Kubíček