Děvčata z pokoje č. 28, L 410, Terezín

15. 1. – 3. 3. 2013  malý sál galerie Orion

Výstava vznikla péčí německé novinářky a reportérky Hannelore Brenner-Wonschick, která na základě osobních vzpomínek žen vězněných v mládí v Terezíně vydala v Německu stejnojmennou knihu doplněnou dochovanými dokumentárními materiály (kniha vyšla v českém překladu v nakladatelství Barrister & Principal, www.barrister.cz). Panely představují srozumitelným způsobem z období Protektorátu Čechy a Morava život několika mladých děvčat jednoho z dětských domovů v Terezíně. Přibližují jejich každodenní starosti, ale i malé radosti a především silná přátelství, která na tomto místě vznikala. Seznamují návštěvníky s obsahem činností dětí v terezínských domovech, zejména výchovy a vzdělávání, které jim poskytli laskaví vychovatelé. Poslední tři panely výstavy mapují život přeživších děvčat až do dnešních dnů.

Výstavu zapůjčilo Židovské muzeum v Praze.

Děvčata z pokoje č. 28