Rudolf Firkušný český pianista

Muzeum Bučovice 10. 4. – 12. 5. 2013

Vernisáž výstavy 10. 4. 2013 v 16:00 hodin

Výstava bučovického muzea, převzatá z Moravského zemského muzea, představuje uměleckou dráhu nejslavnějšího českého pianisty Rudolfa Firkušného (1912–1994). Představeny zde jsou dokumenty a fotografie z jeho pozůstalosti, které nám ukazují jeho pozoruhodnou životní cestu od zázračného dítěte, které vzbudilo zájem Leoše Janáčka i pozornost T. G. Masaryka, jeho umělecké dozrávání a celoživotní přátelství s B. Martinů i úspěšnou dráhu umělce světového jména vystupujícího s nejlepšími orchestry a spolupracujícího s nejslavnějšími dirigenty. Připomenut je Firkušný také jako skladatel. Výstava dokumentuje i jeho vztah k Bučovicím, kde v letech 1926 – 1930 studoval na zdejším reálném gymnáziu.

Při příležitosti této výstavy se 25. 4. v 16.30 v budově bučovického gymnázia uskuteční přednáška Osudové okamžiky v životě Rudolfa Firkušného jednoho z jejích autorů Mgr. Ondřeje Pivody z hudebního oddělení Moravského zemského muzea.

Rudolf Firkušný