130 let velocipedů ve Vyškově

8. 11. – 8. 12. 2013 kaple sv. Anny, Dukelská ul. 6, Vyškov

Výstava je prodloužena do 10. 1. 2014, prohlídka je možná v pracovní dny od 09:00 do 16:00 hodin po objednání na tel. č. 517 348 040.

Výstava historických velocipedů ze soukromé sbírky Martina Zbořila se koná k příležitosti založení Prvního českého klubu velocipedistů na Moravě ve Vyškově, který byl založen 2. 11. 1883.

Cyklistikou se Martin Zbořil zabývá již od svých 16 let. S postupem času se začal zajímat o historii starých velocipedů, a to převážné z období jejich vzniku, až do roku 1945. Této vášni se věnuje asi posledních sedm let. Sbírka obsahuje přibližně 35 kol, dále písemnosti, ocenění a různé artefakty týkající se cyklistiky.

Na výstavě bude vystaveno 21 velocipedů, návštěvníci uvidí například americký velociped Pierce z roku 1898 s odpružením nebo jeden z prvních modelů českého kola Es-Ka se sajdou pro dítě z roku 1911. Za zmínku stojí i torzo závodního kola vyrobeného ve Vyškově místním hodinářem panem Ferdinandem Héčem, které můžete také na výstavě spatřit spolu s dalšími zajímavými předměty, jako jsou historická osvětlení kol či ocenění z Vyškovských závodů.

Většina exponátů je plně pojízdná a využívaná celou rodinou pana Zbořila na různých historických srazech. V letošním roce se i se synem zúčastnil mistrovství světa historických velocipedů IVCA Rally 2013 ve Veselí nad Moravou, kde získali zlatou medaili v kategorii speciální kola.

Otevřeno: St – Pá, Ne  15:00 – 17:00 hod.

Pro skupiny nad 10 osob je možné domluvit prohlídku mimo otevírací dobu na tel. č. 517 348 040.

Pro školy:

Pro děti je připraven pracovní sešit, který je upozorní na některé zajímavosti výstavy. Úkoly jsou vhodné pro žáky 2. stupně a spadají do vzdělávací oblasti Člověk a společnost.