Výstava fotografií Eduarda Ingriše

9. 11. 2021 – 30. 1. 2022 Galerie Orion Muzea Vyškovska

Výstava fotografií světoběžníka Eduarda Ingriše

Výstava připravená ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně návštěvníkům představí fotografie všestranného umělce, který získal renomé i za hranicemi rodné země. Eduard Ingriš (1905-1991), autor známé písně Teskně hučí Niagára, byl už v době první republiky věhlasným skladatelem, po emigraci se stal takřka světoznámým mořeplavcem a dobrodruhem. Po válce se usadil v Peru, kde působil jako dirigent národního symfonického orchestru. Byl ale také úspěšným filmovým kameramanem a dokumentaristou, o spolupráci při natáčení filmu Stařec a moře jej požádal spisovatel Ernest Hemingway.

Fotografovat začal Eduard Ingriš ve třinácti letech a v devatenácti už točil první amatérské filmy. Je autorem jediných společných záběrů cestovatelů Hanzelky a Zikmunda při jejich cestě jižní Amerikou, díky jeho filmovým snímkům dnes můžeme vidět podobu zaniklých Svatojánských proudů na Vltavě. Unikátní jsou také záběry, na kterých 16 mm kamerou zaznamenal bombardování Prahy americkými letadly na květnou neděli roku 1945.

Zveme vás na výstavu muže, který svůj talent zúročil v několika oborech. Hudební skladatel, dirigent, cestovatel a vášnivý tramp si po celý svůj život plnil niterné sny, nebál se nových začátků, ani případného neúspěchu.

Přijďte se podívat na fotografie Eduarda Ingriše. Fotografie s promyšlenou kompozicí obrazu, které jsou dnes nejenom mimořádným dokumentem své doby, ale také skutečným uměleckým dílem.

Eduard Ingriš