Kulturní projevy v živočišné říši

aneb umí lidoopi kreslit?

30. 11. 2021 – 13. 2. 2022 výstavní sál v 1. patře Muzea Vyškovska

Učení a projevy sociálního chování nejsou charakteristické pouze pro člověka. Ze savců největší míru schopnosti učení a kulturních projevů vykazují primáti a kytovci. U zmíněných živočišných skupin byly takové projevy vědecky zkoumány a přinesly řadu zajímavých poznatků.
Na výstavě se návštěvníci seznámí s kulturními projevy živočichů, které člověk běžně v přírodě nezaznamená. Nástrojové chování můžeme pozorovat u mnoha druhů živočichů, za projev kultury ho však považujeme především u lidoopů a ptáků. Ti jsou totiž schopni nástroje nejen používat, ale také si je vyrobit.

Manipulací předmětů u primátů se dlouhá léta zabývala primatoložka a etoložka Mgr. Marina Vančatová, Ph.D. Prokázala u lidoopů pokročilé kreslící dovednosti, které byly zaznamenány na desítkách výtvorů šimpanzů, goril a orangutanů. K vidění bude 17 obrázků malovaných lidoopy z českých zoologických zahrad a jeden obrázek malovaný slonicí Delhi ze ZOO Ústí nad Labem.

Kulturní projevy v živočišné říši