Krvavý román Josefa Váchala

7. 9. – 31. 10. 2021 Galerie Orion Muzea Vyškovska

Výstava je věnovaná Krvavému románu, nejznámějšímu dílu Josefa Váchala (1884–1969), až posmrtně proslaveného českého grafika, malíře, ilustrátora a fotografa. Rozsah a význam jeho románu byl plně doceněn až po roce 1989, kdy bylo dílo zfilmováno a znovu vydáváno. Tvorba vyučeného knihvazače, milovníka barokních knih a krvavých románů, byla výrazně ovlivněna dobovým expresionismem a symbolismem.

Krvavý román, svůj nejznámější tisk, Josef Váchal sepsal a vydal vlastním nákladem v roce 1924 v počtu 17 číslovaných exemplářů. První částí díla s podtitulem Studie kulturně a literárně historická je Váchalův text o brakových knížkách lidového čtení, tzv. krvavých románech, druhou část potom tvoří samotný autorský krvavý román, v němž autor mísí bizarní fikci s popisem autentického prostředí a jemu známých postav.

Jednotlivé výstavní panely návštěvníkům představují nejenom život výtvarníka, spisovatele a mystika Josefa Váchala a jeho sbírku „krvavých“ románů, ale také samotný žánr této tvorby. Především se ale výstava, zapůjčená z Regionálního muzea v Litomyšli, věnuje knize samotné, vystavena je proto také faksimile Krvavého románu.

Krvavý román Josefa Váchala