Kulturní projevy v živočišné říši

aneb umí lidoopi kreslit?

4. 8. – 21. 11. 2021 Muzeum Bučovice

Vernisáž výstavy v úterý 3. srpna v 17:00 hodin

Učení a projevy sociálního chování nejsou charakteristické pouze pro člověka. Ze savců největší míru schopnosti učení a kulturních projevů vykazují primáti a kytovci. U zmíněných živočišných skupin byly takové projevy vědecky zkoumány a přinesly řadu zajímavých poznatků.
Na výstavě se návštěvníci seznámí s kulturními projevy živočichů, které člověk běžně v přírodě nezaznamená. Nástrojové chování můžeme pozorovat u mnoha druhů živočichů, za projev kultury ho však považujeme především u lidoopů a ptáků. Ti jsou totiž schopni nástroje nejen používat, ale také si je vyrobit.

Manipulací předmětů u primátů se dlouhá léta zabývala primatoložka a etoložka Mgr. Marina Vančatová, Ph.D. Prokázala u lidoopů pokročilé kreslící dovednosti, které byly zaznamenány na desítkách výtvorů šimpanzů, goril a orangutanů. K vidění bude 17 obrázků malovaných lidoopy z českých zoologických zahrad a jeden obrázek malovaný slonicí Delhi ze ZOO Ústí nad Labem.

Doprovodný program k výstavě:

K výstavě jsme si pro Vás připravili také oblíbené muzejní dílničky pro rodiny s dětmi; můžete přijít ve všední dny vždy od úterý do pátku od 08:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:30.

Během programu na Vás čeká interaktivní kvíz, vyrobíte si hlavolam nebo bludiště, které si také odnesete domů.

Vstupné: 40 Kč (cena včetně prohlídky výstavy a materiálu na hlavolam nebo bludiště, doprovod 40 Kč (cena za prohlídku výstavy)

Další informace Vám podá náš muzejní pedagog na tel. č. 702 013 811.