Archeologické léto – zřícenina hradu Melice

středa 13. 7. 2022, sraz účastníků ve 14:00 hodin na autobusové zastávce Pustiměř, náves

Muzeum Vyškovska Vás zve na komentovanou prohlídku pustiměřské zříceniny hradu Melice. Hrad byl postaven ve 14. století a ve své době patřil k nejkrásnějším hradním komplexům Koruny české. Jeho zakladatel, olomoucký biskup Jan VII. Volek, stál i u zrodu ženského benediktinského kláštera v Pustiměři. Hrad byl zničen a téměř srovnán se zemí husity v 1. polovině 15. století. Dnes můžeme vidět částečně odkrytý půdorys hradu, který v Melicích zůstal po archeologickém výzkumu z počátku 20. století. Slavné chvíle hradu je možné zhlédnout nejen na místě samém, ale i prostřednictvím vystavených nálezů v expozici vyškovského muzea.

Provázet vycházkou bude archeoložka Muzea Vyškovska Klára Rybářová.

Akce se uskuteční v rámci projektu Archeologické léto, který zaštiťují Archeologické ústavy AV ČR v Brně a Praze ve spolupráci s dalšími archeologickými pracovišti.

Archeologické léto