LIBYE – brána do severní Afriky

čtvrtek 12. ledna 2023 v 17:00 hodin Zámecká komora Muzea Vyškovska

Přednáška RNDr. Ivana Mrázka navazuje bezprostředně na vernisáž výstavy Poznej arabský svět.

RNDr. Ivan Mrázek byl členem československé geologické expedice v Libyi (1977). V letech 1981–1984 pracoval jako geolog v Průmyslovém výzkumném středisku v Tripolisu v Libyi. O svých poznatcích, cestách a dobrodružstvích napsal cestopis „Libyjskou Saharou po velbloudích stezkách“ (2006). V roce 2007 se zúčastnil světového mezinárodního sympozia o myšlenkách Muammara Kaddáfího (Sabha, Libye). Byla to jedinečná možnost porovnat uplynulou dobu s novým vývojem v této severoafrické arabské zemi.

Nepříznivá současnost nedovoluje turistům navštívit Libyi a na vlastní oči vidět atraktivní kus naší planety, kde nekonečné liduprázdné prostory Sahary bývaly bohaté na zelené pláně. Lovci a pastevci doby kamenné nám zanechali skalní rytiny a malby (největší umělecká galerie světa pod širým nebem). Ve starověké Kyréně najdeme monumentální řecké chrámy. Dochovala se římská města Leptis Magna a Sabratha s honosnými budovami a uměleckou výzdobou. Více než sto minaretů se tyčí v Tripolisu ke slávě Alláhově. Mešity, tyto kamenné básně, působí na Evropana tajemně. Berberské opevněné komunální sýpky jsou nezaměnitelné.

Vstup na přednášku je zdarma.

Libye – brána do severní Afriky