Vůně Vánoc

25. 11. 2021 – 16. 1. 2022 Zámecká komora Muzea Vyškovska

Vánoce, křesťanské i pohanské svátky spojené od pradávna s narozením Ježíše Krista a oslavou zimního slunovratu, představují období vrcholících zimních výročních zvyků a obyčejů. Vánoční doba končí slavností Tří králů a předchází mu čas adventu, duchovního zklidnění, odpočinku, dobročinnosti a dříve také postu. V mnoha rodinách byly obvykle prvním dotekem Vánoc mikulášské nadílky, spojené s pečením a rozdáváním perníčků a sladkostí. A vánoční kulinářství představuje také naše nová výstava, připravená ve spolupráci s Muzeem hraček Rychnov nad Kněžnou.

Vůně Vánoc, to totiž není jenom aroma purpury a františků, zapáleného koření a silic. Je to také vůně vanilky, pečeného cukroví a vánočky nebo smaženého kapra. Přijďte se podívat, jak se vánoční tradice vyvíjely, a jak se v historii proměňovala podoba vánočního stolu a zdobení stromečku. Dozvíte se, jaký byl před lety rozdíl ve vánočním cukroví na měšťanském stole a ve venkovské kuchyni nebo proč na štědrovečerním stole nemohl chybět bochník chleba.

S námi poznáte vánoční svátky z pohledu kulinárního a uvidíte, co a jak se v minulosti peklo a vařilo, aby byly u slavnostního stolu uspokojeny všechny smysly.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Vůně Vánoc