Spojte se s námi twitter facebook instagram

Světec nebo světice, ochránci to světnice

1.3. – 29. 5. 2022 výstavní sál v 1. patře Muzea Vyškovska

 

Křesťanská ikonografie v lidové tvorbě a podmalby

na skle Zuzany Čechové-Kadlecové

 

Výstava návštěvníkům představí podmalby na skle, obrázky malované na rubovou stranu skel, které jsou součástí bohaté lidové tvorby našich předků a zároveň dokladem lidové zbožnosti obyvatelstva. I když se v našich zemích podmalby objevovaly už v 16. století, největší popularitu zažívaly od 2. poloviny 18. století do 3. čtvrtiny 19. století. V této době již nebyly podmalby tak nákladnou záležitostí a téměř každá domácnost se mohla pyšnit alespoň jedním takovým obrázkem. Čím více obrázků se v domácnosti nacházelo, tím větší prestiž měla rodina v místní komunitě.

Podmalby tvořily součást světnice – umísťovaly se především do tzv. svatého koutu, nad stůl nebo nad postel, ale viset mohly také při vchodu nebo mezi okny. Najít jsme je mohli rovněž v krajině, např. v kapličkách, na Božích mukách nebo při studánkách. Obrázky představovaly motivy mariánské, christologické a hagiografické. Proto jsou častými náměty podmaleb postavy světců nebo Panna Maria.

Na Moravě mají podmalby vazbu k moravským poutním místům jako jsou Křtiny, Tuřany, Vranov či Jaroměřice. Malovanými tématy obrázky naznačují svoji magicko-ochrannou úlohu v životech jedinců i celých domácností. V domovech splňovaly rovněž funkci estetickou. Obliba podmaleb končí se závěrem 19. století. Obrázky na skle byly uchovávány z důvodu úcty k tradici předků, některé se tak dostaly do muzeí, jiné do soukromých sbírek.

Výstava podmaleb na skle ze sbírek Muzea Vyškovska je doplněna podmalbami na skle z tvorby současné výtvarnice a fotografky Zuzany Čechové-Kadlecové, která maluje obrázky pro radost i na přání zájemců.

Výstavu doplní také polychromované dřevořezby svatých ze sbírek muzea. Pro návštěvníky je připraven také poučný interaktivní kvíz.

 

Vstupné: 50 Kč, snížené 25 Kč