Pohádkový svět Divadélka Sokolík

8. 12. 2022 – 29. 1. 2023 Galerie Orion Muzea Vyškovska

Vernisáž výstavy 8. prosince 2022 v 16:00

Výstava k 25. výročí maňáskového divadla

Každé pondělí od ledna do května se již 25 let (s výjimkou coronavirové krize) otvírá opona unikátního divadélka Sokolík. Zhasne světlo a vypravěčka nebo Kašpárek přítomné vtáhne do světa pohádek a fantazie. Maňásci oživnou a ujmou se svého úkolu zaujmout dětské diváky, probouzet radost a navodit pohodu. Svého úkolu se zhostí vždy dokonale. A když děj pohádky ukončí písničkou a loučí se s dětmi, radost v dětských očích a spontánní reakce jsou pro účinkující tou nejlepší odměnou.

„Sokolík“ je klasickou maňáskovou scénou. Za dobu existence bylo odehráno 644 představení, které shlédlo 15 500 dětských diváků a 2 422 dospělých.

Velkou zásluhu na tak dlouhé úspěšné existenci má Jan Forejtar, bohužel zesnulý v roce 2019. Autorsky se zvěčnil připravením 15 pohádek, k nimž jeho žena Miroslava Forejtarová zhudebnila přes 100 písniček.

Mimo pravidelná představení ve Vyškově se soubor 8× zúčastnil přehlídek v Přerově a 4× hrál na Loutkařských letnicích. Členky Sokolíka zvládají všechen provoz divadélka samy: připravují scénu, vyrábějí kulisy, maňásky a všechny rekvizity. Pozvánky pravidelně adresují na okrese Vyškov mateřským školkám a nejmenším školákům prvních a druhých tříd. Některé pohádky jsou v audiovizuální podobě dostupné na YouTube pod heslem „divadlo sokolík“.

Na rok 2023 připravuje 16-ti členný soubor pohádku „O princezně Elišce“.

Pohádkový svět Divadélka Sokolík

Divadélko Sokolík