Kde bydlí panenky

10. 7. – 7. 9. 2014  Zámecká komora Muzea Vyškovska

Výstava prezentuje předměty ze soukromé sbírky Miroslavy Pecháčkové, které se podařilo shromáždit unikátní ukázky této oblíbené hračky z let 1880 až 1980.

Poprvé se domečky a pokojíčky objevily už před dvě stě lety. Jednalo se o řemeslně precizně zpracované interiéry vybavené miniaturami autentických předmětů do nejmenších podrobností. Tyto velmi nákladné hračky si mohly dovolit koupit svým dětem buď šlechtické nebo zámožné měšťanské rodiny. Dílenská a průmyslová výroba v 19. století vedla k masovějšímu rozšíření a zlevnění tohoto artiklu. „Malé domácnosti“ nebyly jen oblíbenou hračkou, měly i velký výchovně-vzdělávací význam. Především dívky se jejich prostřednictvím připravovaly na funkci budoucích hospodyněk. Vývoj této hračky prakticky kopíroval vývoj konkrétních činností v domácnostech ale také společenskou úroveň. Od 20. století byla při sériové výrobě pokojíčků využívána unifikovaná architektonická schémata. Tato situace trvá prakticky dodnes, kdy nejznámější jsou asi domečky pro barbíny.

I když název výstavy tomu moc nenapovídá, není výstava určená jen dětem. Pozorný návštěvník nepochybně ocení nápaditost, s jakou jsou jednotlivé interiéry vytvořeny, dokonale do detailu vypracované vybavení malých obydlí i některá technická řešení. V neposlední řadě je celá výstava přehlídkou stylů a trendů v bytové kultuře počínaje nábytkem přes stolní soupravy až k technickým novinkám.