Vyškovský masopust

úterý 13. února 2024 v 15:00 hodin nádvoří Muzea Vyškovska

Přijměte pozvání na vyškovský masopust, na Hané známý jako ostatky. Pestrý průvod masek v čele s medvědem vyjde v úterý 13. února 2024 v 15 hodin z nádvoří Muzea Vyškovska a za doprovodu muziky obejde náměstí, kde společně s Dětským folklorním souborem Klebetníček oslavíme závěr masopustního období.

Akce proběhne ve spolupráci se studenty Gymnázia a SOŠZE Vyškov, žáky ZŠ Nádražní 5, Vyškov a DFS Klebetníček.

Masopust byl pro naše předky časem zábavy, konaly se svatby, rodinné a sousedské sešlosti, zabíjačky apod. Toto období pak uzavírala obchůzka maskovaných postav, která předznamenávala přechod od zimy k jaru. Tradičními maskami byli medvěd s medvědářem, kůň, kozel, slaměný, kominík, bába s nůší a mnoho dalších. Masopustní veselí končilo přesně o půlnoci, nastala totiž popeleční středa a s ní i přísný předvelikonoční půst.

Vyškovský masopust