Obrazy a dřevořezby výtvarníků z Vyškova

12. 3. – 21. 4. 2024 velký výstavní sál Muzea Vyškovska

Vernisáž výstavy v úterý 12. března 2024 v 17:00 hodin

Obrazy a dřevořezby vyškovských výtvarníků – Milan Konvalina, Otakar Jakubčík, Jaroslav Nechvíla

Tvorba některých vyškovských výtvarníků se prolíná námětově i povahou výtvarného sdělení. Tři výtvarníci – Milan Konvalina, Otakar Jakubčík a Jaroslav Nechvíla jsou již delší čas důchodci, kamarádi a také obdivuhodní řezbáři.

Milan Konvalina je amatérský malíř a řezbář.  Při svém pětiletém pobytu v Lybii se inspiroval tamním prostředím, kulturou, krajinou i lidmi. Vytvořil různorodý soubor obrazů ze života této arabské země, která tvoří vstupní bránu do severní Afriky. Další část jeho tvorby je inspirována českým prostředím. Jsou to krajiny v různých ročních obdobích. Menší část jeho kreseb a obrazů se věnuje tématu karikatury.

Otakar Jakubčík musel z politických důvodů v roce 1971 opustit armádu a pak dělal 20 let topiče v továrně na nábytek. Ke dřevu měl blízko a tak začal vyřezávat. K jeho oblíbeným námětům patří pohádkové postavy, karikatury, zvířata, šachy a tvoří i nápaditá abstraktní díla. Řezbářství se věnuje od roku 1972. Zpočátku začínal vyřezávat menší věci – náramky a přívěsky. V práci se dřevem se pak stále zdokonalovat a vymýšlel si nová témata. Jelikož se věnoval sportu, tak čerpal i z této tématiky.

Jaroslav Nechvíla je výtvarník, který pracuje se dřevem a inspiruje se přírodou. Vyučil se automechanikem a až do důchodu pracoval jako voják z povolání technického zaměření.  Jeho záliba ve dřevě začala celkem nenápadně od samorostů, pokračovala přes turistické hole až po figurální tvorbu zvířátek, pohádkových bytostí i různých jiných motivů.

Obrazy a dřevořezby vyškovských výtvarníků