100. výročí narození rodáka Karla Kachyni

16. 4. – 30. 6. 2024 Galerie Orion Muzea Vyškovska

Karel Kachyňa (1924—2004) se stal nestorem domácího filmového průmyslu. Natočil více než 40 celovečerních filmů, 10 televizních snímků (z toho dva seriály) a další řádku dokumentárních filmů. Jeho díla mají nezaměnitelnou poetiku a styl. Kachyňova tvorba se výrazným způsobem podílela na ustanovování filmového jazyka v československém filmu druhé poloviny dvacátého století. V padesátých letech točil prorežimní snímky, které byly dávány za vzor ostatním. V šedesátých letech zažil tvůrčí vrchol a autorskou svobodu. Pomyslným vrcholem se stal silně kritický film Ucho z roku 1970, který se dostal do distribuce až po roce 1989, kdy byl oceněn na festivalu v Cannes. Pro mnohé je Karel Kachyňa tvůrcem neobyčejně obyčejných příběhů, jako jsou dětské filmy Už zase skáču přes kaluže (1970) nebo adaptace děl Oty Pavla Zlatí úhoři (1979), Smrt krásných srnců (1986) či filmů z nemocničního prostředí Pozor vizita (1981), Sestřičky (1983). Výstava mapuje životní osudy a dílo Karla Kachyni a filmovou ukázkou ze snímku Kočár do Vídně (1966) přiblíží osobitou poetiku vyškovského rodáka.

100. výročí narození rodáka Karla Kachyni