Šťastný život v secesi

2. 11. 2017 – 2. 1. 2018 výstavní sál v 1. patře Muzea Vyškovska

Těžiště této výstavy leží mezi lety 1895 a 1915 kdy již svět mocnářství nezadržitelně směřoval ke svému konci a vzniku samostatné republiky. Nový umělecký styl, spojený s příchodem nastupujícího století a očekáváním společenských změn i nových objevů, postupně poznamenal běžný život a lidskou činnost takřka ve všech oblastech.

Výstava nabídne pohled, jak prožít spokojený a šťastný život díky zaručeně platným, často humorným, sto let starým radám a návodům, ale hlavně jak vytvořit fungující a vkusně zařízenou domácnost, která, jak dobový tisk uvádí, nemusí být nutně zařízena za draho. Poskytne také poučení, jak trestat dítky, ale také jak servírovat ovoce, jak pěstovat jemný mrav, jak „vyzrát“ na muže, jak cvičit doma anebo jak podávat menší diner s dříšťalkami na talíři. Návštěvníkům umožní náhled do secesní domácnosti začátku minulého století, s kuchyní a dnes již téměř neznámými přístroji a pomůckami šetřícími čas při vaření jídla, salónem určeným pro servírování kávy a čaje nebo pro četbu duševně obohacující literatury, jídelnou s velkou slavnostně prostřenou tabulí a připomínkou servírování i základní etikety, ložnicí s ručně vyšívanou výbavou či nočním prádlem, dětským pokojem/koutkem s dobovými hračkami i chlapeckými hrami. Připomeneme také rozdělení rolí v rodině, výchovu dětí, oslavu svátků a výjimečných dnů, tehdy se rodící sport a zábavu všeho druhu, včetně literární satiry a kreslených vtipů, až po témata, jako byla morálka a zdrženlivost.

Originální, nad míru elegantní a uhlazené šaty, slunečníky, klobouky, rukavičky, obuv, bižuterie a jiné zachované „původnosti“ ze soukromých sbírek vytváří doplňkovou instalaci uvedených scén a zákoutí.

Jak připomínají autoři výstavy (Petr Lukas, Jan Maroušek a sběratelka Zdena Mudráková) – záměrem je připomenout myšlenku šťastného života a poradit „jak na něj“, nabídnout nikoliv pohled umělecko-historický, ale nahlédnout do běžných domácností secesní doby a objevit věci neobyčejně obyčejné, kořeněné dobovým humorem a společenskými konvencemi.

Výstava je určena jak pro všechny romantiky a milovníky starých časů, tak pro děti.

Výstava vznikla ve spolupráci s Letohrádkem Mitrovských v Brně.