Spojte se s námi twitter facebook instagram

Výstava prací žáků výtvarného oboru

Posted on:

17. – 26. 5. 2024 velký výstavní sál Muzea Vyškovska

 

Slavnostní zahájení výstavy ve čtvrtek 16. května 2024 v 16:00 hodin

 

Základní umělecká škola Vyškov srdečně zve na výstavu prací žáků výtvarného oboru, která je ukázkou jejich celoroční práce. Žáci pod vedením Věry Kučerové a Karolíny Švarc Zelené vytvořili krásné obrazy hudebních nástrojů, nechali se inspirovat díly impresionistů nebo Gustavem Klimtem. Malovali a stavěli mosty z papíru nebo si vyzkoušeli tvorbu z plastů i první krátké nahrávky s tématem ochrany životního prostředí.

 

Vstupné: 30 Kč, snížené 15 Kč

 

Výstava ZUŠ Vyškov

Poklad v poušti

Posted on:

do 29. 12. 2024 v kapli sv. Anny na Dukelské 6, Vyškov 

 

Pátrací hra pro rodiny s dětmi i jednotlivce k výstavě Musil mnoha tváří

 

Vydejte se s námi na cestu za pokladem! Průvodcem Vám nebude nikdo jiný, než zkušený cestovatel Alois Musil, který Vás seznámí se svým životem a objevy a pomůže Vám získat informace potřebné k odemknutí zámku na truhlici s pokladem! Podaří se vám vyluštit správný kód a truhlici otevřít?

Pátrací hra Vás provede výstavou, poučí i zabaví. Je vhodná pro rodiny s dětmi i jednotlivce. Časová náročnost cca 60 min. Podrobné informace ke hře získáte na tel. č. 732 596 850 nebo na e-mailu pruvodce@muzeum-vyskovska.cz.

 

 

Vstupné: 70 Kč, snížené 40 Kč

 

Poklad v poušti

100. výročí narození rodáka Karla Kachyni

Posted on:

16. 4. – 30. 6. 2024 Galerie Orion Muzea Vyškovska

 

Karel Kachyňa (1924—2004) se stal nestorem domácího filmového průmyslu. Natočil více než 40 celovečerních filmů, 10 televizních snímků (z toho dva seriály) a další řádku dokumentárních filmů. Jeho díla mají nezaměnitelnou poetiku a styl. Kachyňova tvorba se výrazným způsobem podílela na ustanovování filmového jazyka v československém filmu druhé poloviny dvacátého století. V padesátých letech točil prorežimní snímky, které byly dávány za vzor ostatním. V šedesátých letech zažil tvůrčí vrchol a autorskou svobodu. Pomyslným vrcholem se stal silně kritický film Ucho z roku 1970, který se dostal do distribuce až po roce 1989, kdy byl oceněn na festivalu v Cannes. Pro mnohé je Karel Kachyňa tvůrcem neobyčejně obyčejných příběhů, jako jsou dětské filmy Už zase skáču přes kaluže (1970) nebo adaptace děl Oty Pavla Zlatí úhoři (1979), Smrt krásných srnců (1986) či filmů z nemocničního prostředí Pozor vizita (1981), Sestřičky (1983). Výstava mapuje životní osudy a dílo Karla Kachyni a filmovou ukázkou ze snímku Kočár do Vídně (1966) přiblíží osobitou poetiku vyškovského rodáka.

 

Vstupné: 40 Kč, snížené 20 Kč

 

100. výročí narození rodáka Karla Kachyni

Velikonoční dílna

Posted on:

sobota 23. března 2024 od 10:00 do 16:00 Muzeum Vyškovska

 

Také v letošním roce Vás srdečně zveme na velikonoční dílnu k nám do Muzea Vyškovska, v rámci které si můžete vyzkoušet některé tradiční techniky zdobení kraslic a další zajímavé tvoření:

 

– paní Ludmila Dvořáková předvede zdobení kraslic voskovou batikou (novoveské kraslice)

 

– paní Markéta Šplíchalová ukáže zdobení kraslic vyškrabováním (borkovanské kraslice)

 

– pan Alois Slezáček předvede tradiční hanáckou techniku zdobení kraslic slámou

 

– s paní Evou Altmanovou si děti mohou vlastnoručně nazdobit perník

 

– pan Petr Hanáček vás naučí uplést pomlázku z vrbového proutí

 

v tvořivé dílně si můžete vajíčko ozdobit technikou decoupage, textilními aplikacemi, voskovým reliéfem, jezerní sítinou nebo si nazdobíte připravenou vrtanou madeirovou kraslici

 

Vstupné:

50 Kč (v ceně výtvarný materiál na 1 výrobek a prohlídka výstavy Víra v tradici)

30 Kč (v ceně výtvarný materiál na další 1 výrobek)

 

 

Velikonoční dílna

Kroj jak malovaný

Posted on:

19. 3. – 23. 6. 2024 Muzeum Bučovice

 

Vernisáž výstavy v neděli 17. března 2024 ve 14:00 hodin 

 

Tvorba krojových doplňků Pavly Kvasničkové Máčelové a krojové součástky ze sbírky Muzea Vyškovska

 

Srdečně zveme všechny příznivce lidové kultury, krojů a tradiční rukodělné práce na novou výstavu Kroj jak malovaný, která bude otevřena slavnostní vernisáží v neděli 17. března 2024 za účasti dětského folklorního souboru Kvíteček z Velešovic.

Výstava seznámí návštěvníky s historií a dnešní podobou hanáckého kroje, pro srovnání ale uvidíte také třeba prezentaci obnovených krojů z nedalekých Holubic z dílny paní Anny Ondráčkové a dívčí nedělní kroj z Velešovic z dílny paní Marty Navrátilové. Za pozornost stojí především ukázka umělecké tvorby paní Pavly Kvasničkové Máčelové, která maluje krojové mašle a vyrábí květinové věnečky a vonice. Výstava potěší také příznivce krojovaných panenek ze sbírky paní Marty Navrátilové.

 

Vstupné: 50 Kč, snížené 25 Kč

 

Kroj jak malovaný

 

 

 

Obrazy a dřevořezby výtvarníků z Vyškova

Posted on:

12. 3. – 21. 4. 2024 velký výstavní sál Muzea Vyškovska

 

Vernisáž výstavy v úterý 12. března 2024 v 17:00 hodin

 

Obrazy a dřevořezby vyškovských výtvarníků – Milan Konvalina, Otakar Jakubčík, Jaroslav Nechvíla

 

Tvorba některých vyškovských výtvarníků se prolíná námětově i povahou výtvarného sdělení. Tři výtvarníci – Milan Konvalina, Otakar Jakubčík a Jaroslav Nechvíla jsou již delší čas důchodci, kamarádi a také obdivuhodní řezbáři.

Milan Konvalina je amatérský malíř a řezbář.  Při svém pětiletém pobytu v Lybii se inspiroval tamním prostředím, kulturou, krajinou i lidmi. Vytvořil různorodý soubor obrazů ze života této arabské země, která tvoří vstupní bránu do severní Afriky. Další část jeho tvorby je inspirována českým prostředím. Jsou to krajiny v různých ročních obdobích. Menší část jeho kreseb a obrazů se věnuje tématu karikatury.

Otakar Jakubčík musel z politických důvodů v roce 1971 opustit armádu a pak dělal 20 let topiče v továrně na nábytek. Ke dřevu měl blízko a tak začal vyřezávat. K jeho oblíbeným námětům patří pohádkové postavy, karikatury, zvířata, šachy a tvoří i nápaditá abstraktní díla. Řezbářství se věnuje od roku 1972. Zpočátku začínal vyřezávat menší věci – náramky a přívěsky. V práci se dřevem se pak stále zdokonalovat a vymýšlel si nová témata. Jelikož se věnoval sportu, tak čerpal i z této tématiky.

Jaroslav Nechvíla je výtvarník, který pracuje se dřevem a inspiruje se přírodou. Vyučil se automechanikem a až do důchodu pracoval jako voják z povolání technického zaměření.  Jeho záliba ve dřevě začala celkem nenápadně od samorostů, pokračovala přes turistické hole až po figurální tvorbu zvířátek, pohádkových bytostí i různých jiných motivů.

 

Vstupné: 60 Kč, snížené 30 Kč

 

Obrazy a dřevořezby vyškovských výtvarníků

Nejslavnější kostičky LEGO svět

Posted on:

2. 3. – 1. 5. 2024 výstavní sál v 1. patře Muzea Vyškovska

 

LEGO – stavebnice, která nadchla generace a způsobila explozi kreativity. Od svého založení v roce 1932 se LEGO stalo symbolem nekonečných možností a hraní. S každou kostičkou se otevírá svět fantazie a nespočetné množství tvůrčích kombinací. Každá stavebnice LEGO představuje unikátní příležitost propadnout se do světa vlastního vytváření a objevování.

Na naší LEGO výstavě ze sbírky Mariana Komarika můžete očekávat nejen klasické LEGO městečko, které v sobě nese nostalgii pro starší generace, ale také nové dimenze zábavy. Pro fanoušky videoher nabízíme herní konzoli PS s LEGO hrami, které přinášejí dobrodružství do digitální podoby. Pro nejmladší návštěvníky i ty, kteří jsou mladí v srdci, máme speciální koutek s koberečkem na hraní, kde se mohou ponořit do světa stavebnic. Pro ty, kteří si chtějí odpočinout od fyzické aktivity, máme připravený koutek s omalovánkami inspirovanými motivy LEGO. Přijďte a zažijte jedinečný LEGO svět na naší výstavě, kde se setkává minulost, současnost a budoucnost této legendární stavebnice.

 

Vstupné: 70 Kč, snížené 35 Kč

 

LEGO svět

30 let SHŠ ARMET

Posted on:

21. 2. – 31. 3. 2024 Galerie Orion Muzea Vyškovska

 

Vernisáž výstavy v úterý 20. února 2024 v 16:00

 

Před třiceti lety vznikla skupina historického šermu, kterou dnes na Vyškovsku zná snad každý milovník historie a neznámá není ani mimo svůj region. Na jejím počátku stáli šermíři se zkušenostmi z předchozího působení v jiných skupinách. Postupně přicházeli noví členové. Dnešní ARMET usiluje ve svých vystoupeních především o historickou věrnost a tomu podřizuje svoje choreografie. Výstava připomene 30 let činnosti tohoto uskupení.

 

Vstupné: 30 Kč, snížené 15 Kč

 

30 let SHŠ ARMET

Vyškovský masopust

Posted on:

úterý 13. února 2024 v 15:00 hodin nádvoří Muzea Vyškovska

 

Přijměte pozvání na vyškovský masopust, na Hané známý jako ostatky. Pestrý průvod masek v čele s medvědem vyjde v úterý 13. února 2024 v 15 hodin z nádvoří Muzea Vyškovska a za doprovodu muziky obejde náměstí, kde společně s Dětským folklorním souborem Klebetníček oslavíme závěr masopustního období.

Akce proběhne ve spolupráci se studenty Gymnázia a SOŠZE Vyškov, žáky ZŠ Nádražní 5, Vyškov a DFS Klebetníček.

Masopust byl pro naše předky časem zábavy, konaly se svatby, rodinné a sousedské sešlosti, zabíjačky apod. Toto období pak uzavírala obchůzka maskovaných postav, která předznamenávala přechod od zimy k jaru. Tradičními maskami byli medvěd s medvědářem, kůň, kozel, slaměný, kominík, bába s nůší a mnoho dalších. Masopustní veselí končilo přesně o půlnoci, nastala totiž popeleční středa a s ní i přísný předvelikonoční půst.

 

Vyškovský masopust

Víra v tradici

Posted on:

6. 2. – 12. 5. 2024 Zámecká komora Muzea Vyškovska

 

Víra v tradici/Faith in tradition

 

Výstava představuje zvyky, tradice i řemeslné postupy jižní Moravy, z nichž některé jsou zapsány nejenom do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, ale také na Reprezentativní seznam UNESCO.

Dozvíte se tak například, kde se udržuje tradice Hroznové kozy, jakou podobu má dívčí jarní obchůzka na Smrtnou neděli v Josefově na Hodonínsku, nebo čím je výjimečná mariánská pouť v Žarošicích. Uvidíte, jak vypadají tkané výrobky z tzv. činovati, či jaké podoby mohou mít Jidáši na Bučovicku. Sami si budete moci vyzkoušet pískem vysypávané ornamenty, které v minulosti zdobily chodníky na Kyjovsku.

 

Vstupné: 50 Kč, snížené 25 Kč