Egypt dar Nilu

5. 12. 2017 – 20. 2. 2018 velký výstavní sál Muzea Vyškovska

Výstava Egypt dar Nilu ze soukromé sbírky Jána Hertlíka nabízí návštěvníkům příležitost seznámit se s jednou z největších civilizací, která vzkvétala na březích řeky Nilu. Sběratel a cestovatel Ján Hertlík se narodil v Handlové (1979), momentálně žije v Pezinku. Všechen svůj volný čas věnuje své největší vášni – Egyptu, přičemž se zabývá amatérským studiem egyptologie. Jeho druhou velkou vášní je cestování. Ze svých dobrodružných cest si kromě vzpomínek vozí i repliky historických předmětů, které potom sám různými uměleckými technikami upravuje do podoby originálů. Svoji netradiční sbírku začal autor budovat v roce 2002.

Na výstavě jsou k vidění různé druhy plastik, busty panovníků, sochy vládců a bohů, ale i obrazy a jiná umělecká díla navozující atmosféru starověkého Egypta. Výstava vás provede všemi časovými obdobími staroegyptské civilizace od doby sjednocení Egypta panovníkem Narmerem, přes pyramidy – velkolepá obydlí věčnosti tyčící se v písku, nejkrásnější ženu starověku – Nefertiti, poklady panovníka Tutanchamona, až po Ptolemaiovské období, kdy Římská říše ukončila jednu etapu egyptských dějin.