Tajemství víry

19. 12. 2014 – 13. 2. 2015 malý sál Galerie Orion

Vernisáž výstavy 18. 12. 2014 v 17:00 hodin

Výstava fotografií brněnského fotografa Petra Daniela prezentuje snímky z různých zemí, v nichž lidé vyznávají různá náboženství.

Petr Daniel (1954)
Fotograf Petr Daniel je povoláním stavař–statik, majitel projekční a stavební firmy STABIL. Fotografovat začal už jako dítě pod vlivem svého otce, nadšeného fotografa. Svoji techniku si zdokonaloval při studiu Institutu výtvarné fotografie v Olomouci v letech 1984–1985. Fotoaparát k němu patří zcela neodlučně, v jeho hledáčku se tedy ocitají většinou zcela obyčejné věci a situace, se kterými se potkává při své práci, při cestování i v běžném životě.
Z takto získaných fotografií vznikají tematické celky, které autor prezentuje na výstavách nebo publikuje v knihách. Přestože se na první pohled jedná o velmi různá témata, mají fotografie Petra Daniela řadu společných rysů. Je to především jeho úhel pohledu, s nímž vyhledává objekty svých fotografií. V tomto směru se fotograf představuje jako vtipný glosátor, ironik s notnou dávkou sebeironie ale také lyrik a výtvarník se smyslem pro barevnost a kompozici.
Důkazem toho jsou publikace, které vyšly ke třem jeho projektům: 89/98. Fotografie. (dvojice fotografií nacházející relace mezi včerejškem a dneškem), Dobrý den, Brno (fotografie zachycující „náhodná setkání“ v jeho rodném městě Brně doprovodil textem Ludvík Kundera), Během chůze Brnem (k tématu života Brna se vrací společně s Pavlem Šešulkou).
Tajemství víry jsou fotografie z cest do nejrůznějších koutů zeměkoule i snímky, které autor „ulovil“ zřejmě při své profesi a nesou všechny znaky typické pro Danielovu tvorbu. A navíc, jak řekl Ludvík Kundera při zahájení jedné z výstav Petra Daniela: „…práce Petra Daniela mají zvláštní dar: ponoukají. Ponoukají, a to do rozličných směrů.“

Tajemství víry