Velký svět malé železnice

Prodlouženo do 4. 11. 2015

Vernisáž výstavy v pátek 26. 6. 2015 v 17:00 hodin

Výstava železničních hraček z let 1890-1960
Výstava Velký svět malé železnice v bučovickém muzeu ukazuje návštěvníkům historické modely plechových vláčků z let 1890–1960 ze sbírky Muzea technických hraček. Cílem autorů výstavy je seznámit návštěvníky se základními typy modelů parních, elektrických i motorových lokomotiv, se kterými si hrály děti a často i jejich tatínkové už téměř před 100 lety. Vystaveny jsou lokomotivy a vláčky proslulých světových výrobců jako byly německé hračkářské firmy MÄRKLIN a BING Norimberk, ale také železniční hračky československých firem HUSCH z Horního Litvínova, MERKUR z Police nad Metují, TIOKA (IKARIA) z Brna, LASTRA z Trhových Svin a dalších. Železniční exponáty doplňují dobové letáky a reklamy výrobců hraček, nabídkové katalogy obchodních domů, fotografie i technické výkresy pro výrobu vláčků. Součástí výstavy je elektrifikované kolejiště s historickými vláčky s elektromagnetickými návěstidly, nádražími s osvětlenými nástupišti, a řadou dalších železničních staveb. Pro sběratele i modeláře je jistě zajímavý dokonalý systém osvětlení kolejiště dobovými lampičkami z třicátých let 20. století.
Nejmenší návštěvníci mají možnost vyzkoušet si svou zručnost v malé dílně, kde si mohou sestavit modely vláčků, jeřábů, mostů a jiných železničních staveb z kovové stavebnice Merkur podle historických návodů. Dětské návštěvníky jistě zaujme dětská železniční dopravní kancelář a ty nejmenší z nich potěší oblíbená obrázková tiskárnička s železniční tématikou.