Tradice Vánoc III

26. 11. 2015 – 3. 1. 2016 velký výstavní sál Muzea Vyškovska

Vánoce v 50. a 60. letech 20. století

Vánoce v 50. letech minulého století byly do jisté míry ovlivněné orientací na Sovětský svaz. I když děti doma obdarovával Ježíšek, ve školce to byl spíše Děda Mráz. Vedle českých koled se zpívaly ruské Děduška Moroz apod. Dárky byly hodně podobné těm v předchozích letech – oblečení, knihy a často také vlastní výrobky. V 60. letech začínají Vánoce nabírat stále více komerční charakter. Hitem je píseň Vánoce, Vánoce přicházejí, hlavní náplní vánočních svátků je sledování televize. Filmovým hitem s vánoční tematikou je francouzský film Země, odkud přicházím s Gilbertem Bécaudem v hlavní roli, který svojí poetickou atmosférou okouzluje dodnes. Výstava připomene atmosféru těchto let prostřednictvím dobové vánoční výzdoby i několika předměty z tohoto období.

Tradice Vánoc III