Technické hračky

21. 7. – 20. 9. 2015  Zámecká komora Muzea Vyškovska

Výstava technických hraček ze sbírky Miroslavy Pecháčkové

Výstava chce alespoň trochu přiblížit dobu, kdy elektřina byla žhavou novinkou, kdy se v ulicích objevila první auta, a do vzduchu vzlétlo první letadlo bratří Wrightů. Průmyslová revoluce přinesla nejen nové vynálezy, ale také nové požadavky na vzdělání a technické myšlení. Do škol byly zaváděny nové předměty a s nimi i nové učební pomůcky. Katalogy hraček nabízely výrobky inspirované skutečnými technickými vymoženostmi. Dětské modely parních strojů, plechových automobilů, letadel a vláčků byly zpočátku luxusním zbožím pro bohaté. Dostupnějším sortimentem byly různé typy stavebnic a sestav pro modeláře, které rozvíjely dětskou představivost, prostorové vnímání a dětskou motoriku. Velkého rozmachu dosáhly také různé vědomostní a naučné hry. Nabídka výrobců a okouzlení novými možnostmi je stále patrná z dobových katalogů i předmětů, které se nám dochovaly.