Kouzlo stolních her

20. 11. 2014 – 18. 1. 2015, Zámecká komora

Hra provází člověka od narození až do konce života. Děti prostřednictvím her poznávají okolní svět, učí se základním společenským zvyklostem, v dospělosti je hra pro člověka způsobem odpočinku a relaxace. Stolní hry mají podle archeologických nálezů několik tisíciletí dlouhou tradici. Některé hry jsou populární již u několika generací, některé zazáří a upadnou v zapomnění. Mezi ty tradiční patří Šachy, Dáma, Člověče, nezlob se a další. Ale také moderní společenská hra Monopoly je oblíbená již takřka 80 let. V současné době zažívají stolní hry svoji renesanci. Moderní stolní hry se od těch klasických, spíše abstraktních, odlišují svou motivací. Odehrávají se v konkrétním prostředí a mají konkrétní cíl (chytit bandity, postavit město apod.). Nejde jen o to vyhrát, ale hráč je motivován pro samotný průběh hry. Výstava prezentující unikátní sbírku her z celého světa, kterou shromáždila Miroslava Pecháčková z Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou, je příležitostí uvidět hry, které hráli dospělí i děti v minulosti, ale také možností pobavit se a pohrát si.

Kouzlo stolních her