8. – 11. května 2025 velký výstavní sál Muzea Vyškovska
Výstava bonsají, suiseki, čínského a japonského porcelánu
Pěstitelé bonsají a naše muzeum Vás srdečně zvou na výstavu bonsají, suiseki, čínského a japonského porcelánu. Součástí výstavy bude i poradenská služba, ukázky tvarování návštěvníky donesených bonsají a prodej výpěstků, substrátu a misek.
Výstava je po celou dobu konání otevřena od 10:00 do 17:00 hodin.
Vstupné: dobrovolné
Uměni pěstování bonsají je řazeno mezi tradiční vysoce ceněné umění japonské kultury zahradní tvorby, jemuž je obecně rovno jen umění kaligrafie a tušové malby. Prapůvod lze nalézt v čínských základech, sahajících až do 5. století a do Japonska toto uměni tajně přenesli uprchlíci před nájezdy Mongolů ve 12.-13. stoleti. V průběhu dalších století, kdy byly způsoby úprav a tvarování spojovány s náboženským vlivem šintoismu, buddhismu či filozofií Tao, dovedli japonští mistři toto umění k dokonalosti a vytvořili až rigidní styly (Vzpřímený, Strom ve skále, Literát aj.) V jejich koncepci a kompozici bývá pamatováno na to, aby svou krásou poutaly svého pozorovatele v průběhu všech ročních období
Výstava bonsají volně navazuje na starší prezentace v Muzeu Vyškovska, pořádané pod hlavičkou prostějovského Bonsai klubu Haná (Kaple sv. Anny 2016, 2017), kdy návštěvníci s velkou přízní obdivovali mnoho jehličnanů i čerstvě olistěných listnáčů, zejména však rudé květy kdoulovce, vistárie nebo bíle kvetoucí trnky.
Prezentace v roce 2025, chystaná tentokrát již především pěstiteli z Vyškova a okolí, by ráda návštěvníky upoutala obdobným přívalem ukázek Japonskem a jeho starobylou kulturou inspirované krásy. „Pokud pupeny v letošním jarním počasí nepomrznou“, chystá se opětovně návštěvníkům udělat radost kvetoucí vistárie a kdoulovec, snad dokonce i azalka. Coby doplněk pak budou ke zhlédnutí rovněž ukázky japonského a čínského porcelánu z 20.-70. let 20. stol., mezi nimiž se nachází třeba v Číně vyrobená čajová konvička s motivem Alfonse Muchy. K vidění budou rovněž přírodou různě tvarované kameny, jež spolu s mistrně vyřezávanými podložkami ve své jednotě vytvářejí svojí estetickou hodnotou krajiny se schopností vyvolávat klid a meditativní stav – zvané SUISEKI.