Hvězdy stříbrného plátna

/Sláva – úspěchy – skandály – pády nejznámějších filmových a divadelních herců a hereček/

15. 6. – 28. 8. 2016 Muzeum Bučovice

Výstava představí filmové a divadelní hvězdy První republiky a Protektorátu a jejich další osudy…

Období od poloviny 20. let 20. století, přes 30. léta, po polovinu 40. let se právem nazývá zlatým věkem československé kinematografie. V té době se započala a rozvinula kariéra mnoha legendárních režisérů – Lamače, Machatého, Friče, Slavínského, Vávry ad. Jejich zásluhou vznikly nesmrtelné filmy Přednosta stanice, Ducháček to zařídí, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Noční motýl, Kristián, Nebe a dudy, Pohádka máje, Cesta do hlubin študákovy duše, Valentýn Dobrotivý, Mravnost nade vše a mnoho dalších, ve kterých hrály opravdové hvězdy – Baarová, Beneš, Burian, Fabianová, Ferbasová, Gollová, Haas, Höger, Kabátová, Mandlová, Marvan, Matulová, Nový, Ondráková, Pešek, Plachta, Vítová a nechyběli ani filmoví milovníci. Ale jen málo Čechů zažilo tak rychlý vzestup a vzápětí tak hluboký pád jako někteří prvorepublikoví a protektorátní herci a herečky. Snad nikdo si nevysloužil tolik obdivu a po druhé světové válce tolik zloby a nenávisti jako Lída Baarová, Adina Mandlová, Nataša Gollová nebo Vlasta Burian. Ani další ze slavných osobností filmu či divadla neměly v době komunismu na růžích ustláno – Zita Kabátová, Hana Vítová, Věra Ferbasová nebo Soňa Červená. Jiní zase byli velkými a přesvědčenými stoupenci komunistických ideálů jako např. Jindřich Plachta. Zatímco další se vypracovali a prosadili na evropské filmové scéně jako Anny Ondráková, nebo v Hollywoodu jako Hugo Haas. Na výstavě nebude chybět ani doposud žijící herečka Soňa Červená, která si v r. 1947 zahrála po boku Jaroslava Marvana ve filmové komedii Poslední mohykán a obdiv si časem získala také jako operní pěvkyně.

K vidění také bude:

Herecká šatna
Dobová móda – v čem se chodívalo do kina a do divadla
Památky osobní povahy vztahující se k hereckým osobnostem (např. Zitě Kabátové, Soně Červené, Oldřichu Novému ad.)
Originály filmových plakátů a dobových karikatur, fotografie
Čtenářský koutek s životopisnými knihami, dobovými časopisy a programy
Spolukurátor výstavy: Mgr. Petr Lukas, letohradekbrno@seznam.cz, tel. 605 972 588

Hvězdy