JIŘÍ PETRÁČEK

4. 5. – 19. 9. 2021 výstavní sál v 1. patře Muzea Vyškovska

Výstava k 80. narozeninám legendy českého komiksu a knižní ilustrace

Jiří Petráček se narodil 13. ledna 1941 v Praze. Jeho tvorbu od počátku charakterizuje výjimečný výtvarný talent, který umělci umožnil pokračovat v započatém úsilí i poté, kdy ve svých 39 letech přišel o čtyři prsty na pravé ruce, tedy na ruce, kterou kreslí. Přes tuto obrovskou překážku Petráčkovy kresby vynikají nad ostatními svou bravurní jistotou, jemností a přesností kresebné linie a mimořádným citem pro dynamičnost a koloristickou stránku.

Rozsah činnosti Jiřího Petráčka je velmi široký. Je znám především jako ilustrátor knih a komiksových seriálů. Ilustroval kolem 200 knih s dobrodružnou, populárně naučnou a historickou tematikou, ale také encyklopedie a učebnice. První jeho knižní ilustrace se objevily v knize Jaromíra Průši s názvem Mlčet až do konce války, vydané v pražském nakladatelství Olympia v roce 1971.

V roce 1987 byly vydány dnes již legendární mistrovské ilustrace v knize Petra Klučiny Jak válčili husité. Mezi velmi zajímavé ilustrátorské realizace Jiřího Petráčka patří však také Český jazyk pro 1.–4. ročník gymnázií autora Jiřího Kostečky a skvělá Literatura pro 3. ročník odborných škol. Obdivuhodná je jeho práce na dvojdílném Atlasu českých dějin.

Do výčtu Petráčkovy tvorby patří především komiksy a časopisecké ilustrace. Během své dosavadní umělecké tvorby nakreslil kolem 1 800 stran komiksů(!) a nespočet ilustrací, zejména pro časopisy ABC či Sedmička pionýrů. Mezi nejznámější komiksy patří Třináctka ze Staré čtvrti (autor Pavel Toufar), Mimozemšťané (autor Jild Záruba), GulliverGolem (autor obou Ruda Baudys), sešitový komiks Člověk zvaný Son (autor Ivo Pechar) a mnoho dalších.

Kresby Jiřího Petráčka provázejí již několik let také výstavní produkci autorské dvojice David Majer a Petr Klučina. Za zmínku stojí výstavy Mincovní poklady na Hedvábné cestě, dále Od Alexandra k Tamerlánovi. Válečná tažení na Hedvábné cestě či výstava Křižáci. Hledání Království nebeského. Ze spolupráce na realizaci posledních dvou výstav vznikla unikátní a poměrně velká série kreseb válečníků jednotlivých oblastí a období od starověku do konce středověku. Všechny uvedené výstavy se dočkaly mnoha repríz u nás i v zahraničí. Jiří Petráček se podílel také na realizaci všech vědeckých a rekonstrukčních kreseb pro stálou expozici Muzea Jantarové stezky a Hedvábné cesty v Ostravě, prvního a jediného muzea tohoto zaměření v Evropě. Petráčkovy kresby můžete také vidět na dlouhodobé výstavě Náboženství a rituály v kapli sv. Anny ve Vyškově.

Text: PhDr. David Majer, leden 2021

Vstupné: 50 Kč, snížené 25 Kč, poplatek za fotografování na výstavě 20 Kč