Spojte se s námi twitter facebook instagram

Malé hospodyňky

1.6. – 2. 9. 2018 Zámecká komora Muzea Vyškovska

 

Na výstavě budou k vidění kompletně vybavené dětské kuchyňky se spotřebiči, kredencí a všemi komponentami, které věrně napodobují velké kuchyně maminek a objevují se v hračkářstvích od poloviny 19. století. Mezi další vystavované exponáty patří také potřeby ke stolování, jako je čajový, jídelní a kávový servis na miniaturním jídelním nábytku a také šicí potřeby, včetně šicího stroje a náčiní pro krejčovství a kloboučnictví.

K nejmilejším zábavám malých dívek náležely domácí práce – šití, pletení, háčkování a vyšívání. Učily se zacházet s jehlami, špendlíky, nitěmi, barevnými bavlnkami, krejčovskými metry i nůžkami. Dala se zakoupit dárková krabice se šitím, kde děvčata našla kompletní náčiní k malému krejčovství a kloboučnictví. později se dal dokoupit i malý šicí stroj. Dívky zdokonalovaly svou zručnost, vkus i zálibu v domácích pracích také hrou s kuličkami, perličkami a květinami. To vše připravilo dívku na budoucí roli marky a vzorné hospodyňky.

Hra dětí již od pradávna byla přípravou na život. K nejstarším hračkám patří dozajista panenka. Vždy a všude se dívky vžívaly do poslání matky – v panence si představovaly svoje děťátko, které vychovávaly, česaly, umývaly a staraly se o něj. Samozřejmě bylo potřeba panenku oblékat a ušít jí šatičky nebo pro ni připravit oběd. Vaření a starost o domácnost – na tom se po tisíciletí nic nezměnilo.

Děti rády vaří panenkám s použitím nejfantastičtějších přísad, jako jsou květy pampelišek nebo sedmikrásek či nastříhané papírky. Dětské nádobí používané k vaření známe již od klasického starověku i ze středověku, ale teprve kolem roku 1850 se začínají na hračkářském trhu objevovat celé výbavy do dětských kuchyní. K dětskému sporáku s nádržkou na ohřev vody a s blyštícím se ochranným držadlem proti popálení patřila kuchyňská kredenc, závěsná stěna na pokličky, kuchyňské náčiní a nádobí. Všechno se samozřejmě muselo blýskat čistotou stejně jako ve velké kuchyni u maminky. Kuchyňský stůl, židle, mycí stůl, skříňka na led, konev na vodu, stojan na smetáky, smetáček a lopatka, koberec, šlehač, uhlák a koš na smetí, všechno muselo být na svém místě.

Koncem 19. století nahradila kameninové a cínové nádobí majolika. Děvčata se učila vařit a také rozpoznávat kávový servis od čajového. K etiketě náleželo i prostírání stolu, příborů, talířů, sklenic a ubrousků na předepsané místo. A nakonec se dívky učily vše čistě umýt a uložit na své místo do příborníku a kuchyňské kredence.

 

Vstupné: 30 Kč, snížené 15 Kč